Guide · Kjøp og valg 15 min lesetid
Fendt-traktor: pris og sammenligning med MF og John Deere
Hva får du for pengene med Fendt? Sammenlign 314 og 516 med MF 5S og John Deere 6R, se norske priser og regn på kostnaden per time.

Fendt 300 Vario Gen5 med front- og bakmontert slåmaskin. Produsentens serieillustrasjon for 300 Vario Gen5; bildet dokumenterer ikke utstyrspakken til hver enkelt effektmodell eller en bestemt norsk leveranse. Foto: Fendt / AGCO · Pressefoto – Fendt
Er Fendt verdt prisen?
Fendt kan være et godt kjøp når girkasse, betjening, redskapskapasitet og service passer arbeidet ditt. Men merkenavnet alene forteller verken hva traktoren vil koste, eller om den blir billigst å eie. Det må du finne ut med sammenlignbare tilbud og et realistisk regnestykke for gården.
Et tilbud på en trinnløs Fendt med autostyring og laster skal ikke måles mot en enklere konkurrent bare fordi begge har omtrent like mange hestekrefter. Samtidig er ikke utstyr verdifullt for deg hvis du sjelden bruker det. Den beste begrunnelsen for å betale mer er at du kan peke på hva løsningen gjør bedre i ditt arbeid, og hva det er verdt gjennom eiertiden.
Her sammenligner vi to modellpar og viser fire konkrete norske priseksempler. Dette er en kildebasert kjøpsguide, ikke vår egen traktortest. Prisene er kontrollert 22. oktober 2026. Vi har ikke et representativt utvalg like nye, likt utstyrte tilbud som dokumenterer en generell Fendt-merpris.
Fendt 314 mot MF 5S.145: en relevant gårdstraktorsammenligning
Fendt 314 Vario Gen5 og Massey Ferguson 5S.145 Dyna-VT er naturlige kandidater å undersøke til blant annet lasterarbeid og grasdrift. Begge har firesylindret motor på 4,4 liter og trinnløs transmisjon. Det gjør sammenligningen mer relevant enn å stille Vario opp mot en tilfeldig MF med hurtiggir.
Sveip sidelengs for hele tabellen.
| Opplysning | Fendt 314 Vario Gen5 | MF 5S.145 Dyna-VT |
|---|---|---|
| Maksimal motoreffekt uten ekstraeffekt | 142 hk | 145 hk |
| Ekstraeffekt | Opptil 152 hk med DynamicPerformance | Ingen EPM-økning oppgitt i denne 5S-tabellen |
| Girkasse | Trinnløs Vario | Trinnløs Dyna-VT |
| Hydraulikk | 110 l/min, lastfølende | 110 l/min, lastfølende, for Dyna-VT |
| Akselavstand | 2 420 mm | 2 550 mm |
Kilder: Fendts norske Gen5-brosjyre, side 30–31 og MFs norske 5S-brosjyre, side 14–15 og 50–51. Tallene beskriver disse utgavene; de er ikke målt PTO-effekt.
Fendts kortere akselavstand er en forskjell du kan undersøke i trange passasjer. Den er ikke alene bevis på at traktoren vender best: dekk, styreutslag, laster og underlag påvirker manøvreringen. Prøv begge med tilsvarende laster og last. Se særlig etter sikten mot redskapet, hvor lett du finjusterer bevegelsene, og om betjeningen fungerer når du skifter retning ofte.
Sammenligner du med en 5S.145 Dyna-4 eller Dyna-6, har du også valgt en annen girkassetype. Det kan være et fornuftig og rimeligere tilbud for din bruk, men prisforskjellen viser da mer enn forskjellen mellom to merker. Les MF-seriene forklart, og åpne modellprofilene for 314 Gen5 og 5S.145.

MF 5S.145 på Gotland i Sverige, september 2024. Fotoet er fra før Dyna-VT-utgaven og dokumenterer ikke den nyere trinnløse drivlinjen. Foto: Bene Riobó · CC BY-SA 4.0
Modellfoto av MF 5S.145 på Gotland i 2024, før Dyna-VT-utgaven. Bildet viser modellen, men dokumenterer ikke den trinnløse girkassen i sammenligningen eller demoen fra Ørsta.
Fendt 516 mot John Deere 6R 150: nesten lik effekt, ulike løsninger
I neste størrelse er Fendt 516 Vario Gen4 og John Deere 6R 150 interessante å stille opp mot hverandre. Her er det viktig å bruke maksimal motoreffekt uten ekstraeffekt som felles utgangspunkt: 164 mot 165 hk.
Sveip sidelengs for hele tabellen.
| Opplysning | Fendt 516 Vario Gen4 | John Deere 6R 150 |
|---|---|---|
| Maksimal motoreffekt uten ekstraeffekt | 164 hk | 165 hk |
| Maksimal effekt med DP/IPM | 174 hk med DP | 177 hk med IPM |
| Motor | 4 sylindre, 5,0 liter | 4 sylindre, 4,5 liter |
| Girkasse | VarioDrive, trinnløs | AutoPowr, trinnløs |
| Hydraulikk, standard / tilvalg | 109 / 152 l/min | 114 / 155 l/min |
| Akselavstand | 2 560 mm | 2 580 mm |
| Produsentens maksimale totalvekt | 11 750 kg | 10 450 kg |
Kilder: Fendts norske Gen4-brosjyre, side 30–31 og John Deeres norske 6R-brosjyre, april 2025, side 50–51. Godkjente vekter og hastigheter for en norsk maskin må kontrolleres i vognkortet.
Totalvekt er ikke det samme som nyttelast. Laster, ballast, hjul og annet utstyr bruker av vektmarginen. Ved en tung redskapskombinasjon kan aksellast eller dekkapasitet bli begrensningen før totalvekten nås. Et pumpetall er heller ikke en garanti for kontinuerlig oljestrøm gjennom ett uttak ved lavt motorturtall.
Begynn derfor med kravene fra pressa, såmaskinen eller vinterredskapet. Sammenlign deretter like pumpevalg, tilkoblinger og vektgrenser. Mer om John Deere-utgavene finnes i 6M/6R-guiden.
Vario, VarioDrive og DynamicPerformance: hva betyr det i praksis?
Vario er Fendts trinnløse transmisjon. Du kan endre kjørehastigheten uten faste girtrinn. På 300 Gen5 beskriver produsenten samspillet mellom transmisjonen og motorstyringen TMS. Ved fresing eller annet PTO-arbeid er muligheten til å tilpasse kjørefarten til belastningen nyttig, samtidig som redskapet skal holde riktig turtall.
VarioDrive på 500 Gen4 har separat drift av for- og bakaksel og automatisk fordeling av dreiemomentet. Fendt beskriver også hvordan forakseldriften bidrar til å trekke traktoren inn i svingen. Dette er en annen løsning enn Vario på 314. Ikke overfør VarioDrive-egenskaper til alle traktorer som heter Vario.
DynamicPerformance, forkortet DP, gir behovsstyrt ekstra motoreffekt når blant annet vifte, klimaanlegg eller hydraulikk krever effekt. Fendt opplyser at systemet også kan virke ved stasjonært PTO-arbeid. Det er dermed ikke bare en transportboost. På 314 Gen5 er forskjellen 142 mot opptil 152 hk, mens 516 Gen4 har 164 mot opptil 174 hk.
John Deeres IPM har sine egne driftsvilkår. To traktorer med omtrent samme høyeste hk-tall trenger derfor ikke ha samme effekt tilgjengelig under samme arbeid. Motoreffekt er heller ikke effekt ute på kraftuttaksakselen. Overføringen og hjelpesystemene bruker effekt. Be om relevante PTO-målinger når redskapet ligger nær traktorens kapasitet; ikke trekk fra en vilkårlig fast prosent. Effektguiden forklarer målepunktene med et faktisk DLG-eksempel.
Norske priser: fire eksempler med utstyr og timer
Prisene nedenfor gjelder forskjellige maskiner og kjøpssituasjoner. De viser hva norske selgere annonserte ved kontrollen 22. oktober 2026, ikke oppnådde salgspriser. Inkludert mva. er beregnet med 25 prosent. Frakt, klargjøring og endret utstyr kan påvirke sluttsummen.
Sveip sidelengs for hele tabellen.
| Maskin og selger | Grunnlag | Ekskl. mva. | Inkl. mva., beregnet |
|---|---|---|---|
| Fendt 314 Profi+, Eiksenteret Kleppe | 2026, demo, 149 timer | 1 798 000 kr | 2 247 500 kr |
| Fendt 516, Eiksenteret Midt-Norge, oppført i Rissa | 2023, brukt, 3 300 timer | 1 725 000 kr | 2 156 250 kr |
| MF 5S.145 Dyna-6, Eiksenteret Ørsta | 2025, demo, 226 timer | 1 359 000 kr | 1 698 750 kr |
| John Deere 6R 150 AutoPowr, Felleskjøpet | Oppgitt produktpris for ny traktor | 2 147 400 kr | 2 684 250 kr |
314-annonsen fra Kleppe oppgir Trimble-basert sporfølging, frontløft og fjæring. Frontlaster kommer i tillegg. Annonsen angir ikke Gen4 eller Gen5 uttrykkelig; årsmodell 2026 alene er ikke tilstrekkelig til å knytte den til Gen5-tabellen over. Be om generasjon og utstyrsliste for dette eksemplaret.
516-annonsen i Rissa oppgir GPS og frontlaster, men få detaljer om pakken. Dette er en 2023-maskin, ikke en prisreferanse for den nye Gen4-utgaven med VarioDrive. Den illustrerer et bruktalternativ. Avklar serienummer, servicehistorikk, GPS-utstyr og tilstand før du sammenligner med ny traktor.
MF-demoen i Ørsta har Dyna-6, frontlaster, frontløft, front-PTO og Trimble GPS med seksjonskontroll. Den har altså en annen girkasse og en annen utstyrspakke enn 314-demoen. Differansen på 439 000 kr ekskl. mva. er forskjellen mellom disse to annonserte prisene, ikke en dokumentert pris på Fendt-merket eller på trinnløs girkasse.
Felleskjøpets 6R 150-side beskriver AutoPowr og AutoTrac-klargjøring. Klargjøring må skilles fra komplett autostyring. Få en spesifisert leveranse før du regner inn mottaker, aktiveringer, signal og laster. Produktprisen kan ikke brukes som et ferdig sammenligningstilbud mot den brukte 516-en.
Vi har ikke dokumentert en offentlig norsk totalpris for en ny 516 Gen4 eller 5S.145 Dyna-VT med samme utstyr. Derfor rangerer vi ikke disse som billigst eller dyrest. Bruk prisene som utgangspunkt for tilbud, og bruktguiden når et bruktalternativ er aktuelt.
Slik får du tilbud som faktisk kan sammenlignes
Send samme kravliste til aktuelle forhandlere. Beskriv de viktigste redskapene, årlige timer, transportavstander og flaskehalser på gården. Be om både totalpris og pris på utstyr som kan velges bort.
Sveip sidelengs for hele tabellen.
| Post i tilbudet | Opplysninger som må være like tydelige hos begge |
|---|---|
| Traktor | Modell, generasjon, årsmodell, girkasse og kontantpris uten innbytte |
| Laster | Fabrikat/modell, feste, tredjefunksjon, redskapslås, betjening og medfølgende redskap |
| Hydraulikk og PTO | Pumpestørrelse, uttak, Power Beyond/retur, frontløft, front-PTO og PTO-hastigheter |
| Hjul og vekter | Dekkmerke og dimensjon, ballast og faktisk vekt med valgt utstyr |
| Førerplass | Sete, førerhus- og akselavfjæring, lys, kamera og skjermer |
| Presisjonsutstyr | Mottaker, aktiveringer, signalabonnement, ISOBUS-funksjoner og opplæring |
| Leveranse og ettermarked | Frakt, klargjøring, garanti, serviceomfang og pris, leveringstid |
Hold innbyttet adskilt. En høy innbyttepris kan følge et tilbud med mindre rabatt på den nye maskinen. Be om kontantpris uten innbytte, innbytteverdi og mellomlegg, slik at du ser hvor forskjellen faktisk ligger.
Ikke fyll inn en ukjent utstyrspris med et nettanslag og kall tilbudene like. Få posten priset, eller merk den som uavklart. For en norsk gård kan dessuten verkstedets avstand og kapasitet under slåtten ha større praktisk betydning enn et lite avvik i brosjyretall.
FendtONE og Profi+: betal for funksjonene du bruker
FendtONE samler betjening og digitale funksjoner, men et utstyrsnivå er ikke en fullstendig utstyrsliste. Den norske 500 Gen4-brosjyren skiller mellom Power, Power+, Profi og Profi+. En 12-tommers terminal er for eksempel tilvalg på Power og standard på de tre øvrige. Pumpen på 152 l/min står som tilvalg i alle fire kolonner.
Dette betyr at «Profi+» ikke automatisk dokumenterer stor pumpe, enhver GPS-aktivering eller hele redskapspakken. Be selgeren vise hvilke funksjoner som følger akkurat maskinen, og hvilke som krever tillegg. Kilde: Fendts utstyrstabell, side 30–31.
Under demonstrasjonen kan du la føreren lagre et redskapsoppsett, justere en ventil og utføre en vendeteigsekvens. Prøv også å koble til et ISOBUS-redskap dere allerede bruker. Det gir et bedre grunnlag for å vurdere betjeningen enn å telle skjermer.
Få skriftlig oversikt over abonnementer og hva som skjer ved eierskifte. Et bilde av en terminal i annonsen forteller ikke om alle aktiveringer og signalavtaler følger handelen. Ta med disse kostnadene i tilbudssammenligningen.
Hva sier en uavhengig test om drivstofforbruket?
En relevant originalkilde er DLGs engelske PowerMix-rapport 7547 for Fendt 620 Vario. Den oppgir 245 g diesel/kWh og 29,3 g AdBlue/kWh for feltarbeidsmiksen. Ved transport i 40 km/t oppgis 309 g diesel/kWh og 34,9 g AdBlue/kWh.
Gram per kWh uttrykker forbruk per levert energimengde i testopplegget. Det er ikke det samme som liter per time på gården din. Belastning, redskap, arbeidstempo og hvor stor del av dagen som går til transport eller tomgang påvirker resultatet i praksis.
Testen dokumenterer 620 Vario i det testede oppsettet. Den dokumenterer ikke forbruket til 314 Gen5 eller 516 Gen4 og viser ikke alene at Fendt betaler inn en høyere kjøpesum. Vi overfører derfor verken testtallet eller en påstått prosentvis innsparing til modellparene over. For en sammenligning må begge traktorer vurderes med samme målemetode og relevant arbeidsbelastning.
På egen demonstrasjon er liter per utført jobb mer nyttig enn et øyeblikksbilde av displayets liter per time. Noter redskap, areal eller mengde, tidsbruk, kjørefart, forhold og drivstoff. Da ser du også om lavere timeforbruk skyldes at maskinen arbeider saktere.

Fendt 620 Vario med skålharv. Produsentens serieillustrasjon for 600 Vario; bildet dokumenterer ikke utstyrspakken til hver enkelt effektmodell eller en bestemt norsk leveranse. Foto: Fendt / AGCO · Pressefoto – Fendt
Fendt 620 Vario med skålharv, fra produsentens pressemateriale. DLG-resultatene gjelder 620 i rapportens oppsett; de kan ikke overføres til 314 eller 516.
Regneeksempel: hva koster 250 000 kroner ekstra?
Dette er et tenkt regneeksempel, ikke en målt prisforskjell mellom merkene eller en prognose for bruktverdien. Anta at to likeverdige tilbud skiller 250 000 kr ekskl. mva., at du eier traktoren i åtte år, og at den dyrere er verdt 100 000 kr mer ved salg. Vi bruker 5 prosent kalkulasjonsrente.
- Ekstra verdifall: (250 000 − 100 000) / 8 = 18 750 kr per år.
- Ekstra gjennomsnittlig bundet kapital: (250 000 + 100 000) / 2 = 175 000 kr.
- Kalkulert kapitalkostnad: 175 000 × 5 % = 8 750 kr per år.
- Sum forskjell i verdifall og kapitalkostnad: 27 500 kr per år.
Sveip sidelengs for hele tabellen.
| Årlig bruk | Forskjell per time i dette eksemplet |
|---|---|
| 400 timer | 68,75 kr |
| 800 timer | 34,38 kr |
| 1 200 timer | 22,92 kr |
Ved 800 timer må altså bedre arbeidsresultat, spart tid eller lavere driftskostnader samlet være verdt omtrent 34 kr per time for å oppveie disse to kostnadspostene. Forsikring, service, reparasjoner, diesel, AdBlue, abonnementer og førerens arbeid kommer i tillegg og kan være forskjellige.
Hvis den antatte ekstra bruktverdien på 100 000 kr uteblir, blir årsbeløpet i stedet 37 500 kr, eller 46,88 kr per time ved 800 timer. Derfor bør du også regne et forsiktig restverdiscenario. En høy annonsepris på en brukt Fendt er ikke dokumentasjon på hva din traktor vil bli solgt for om åtte år.
Kalkulasjonsrenten beskriver kostnaden ved kapitalbinding; den skal ikke legges oppå lånerenter i samme kalkyle uten at du justerer metoden. Beregn hele traktorkostnaden med egne forutsetninger i timekostnadsguiden.
Service, garanti og bruktverdi må inn i vurderingen
Eiksenteret beskriver verkstedservice, originaldeler, diagnoseutstyr og hjelp ute i felt. For din drift er den konkrete avtalen viktigere enn at kjeden finnes over store deler av landet. Finn ut hvem som tar telefonen, hvor maskinen repareres og hvordan transport og utrykning faktureres.
Fendt Care omfatter forskjellige service- og garantiordninger. Omfanget av vedlikehold, reparasjonsdekning og eventuell erstatningsmaskin avhenger av avtalen. Ikke regn alt dette som inkludert bare fordi Fendt Care er nevnt.
Be om år- og timegrense, egenandel, unntak, servicekrav og om avtalen kan overføres til neste eier. Innhent tilsvarende opplysninger for alternativet. Har du slått eller vinteroppdrag med korte tidsvinduer, er det også nyttig å få avklart hvordan hjelp faktisk prioriteres når flere kunder står samtidig.
Ved brukt kjøp bør du kontrollere dokumentert service og reparasjoner, feilkoder, dekk, lasterslark og hydraulikkfunksjon med varm olje. Prøv framdriften både kald og varm etter selgerens anvisninger, og få et kvalifisert verksted til å undersøke symptomer. Det finnes ingen universell «trygg timegrense» for en Vario-transmisjon. Tilstand og historikk må vurderes for eksemplaret. Håndboksoversikten hjelper deg videre til riktig dokumentasjon.
Tre norske brukssituasjoner å ta med til prøvekjøringen
Melkeproduksjon på et trangt vestlandstun: Tenk deg daglig fôring, lasterarbeid og slått med eksisterende redskap. Prøv 314 og 5S med samme type lasteroppgave. Sikt, plass og enkel betjening brukes hver dag. Kontroller vekt og frontakselbelastning før du bestemmer deg for større laster eller tyngre kombinasjon.
Grasdrift med pressing og transport i Trøndelag: Sammenlign 516 Gen4 og 6R 150 ut fra pressas PTO- og hydraulikkbehov og tilhengerens bremser og vekter. Noter hva stor pumpe, frontutstyr, fjæring og autostyring faktisk koster i begge tilbud. Test med last og redskap som tilsvarer det du skal bruke.
Vinterentreprenør i Innlandet: Prioriter langsom og presis kjøring, sikt mot fres eller plog, redskapsbetjening og tilgang til hjelp i sesongen. Gjør demonstrasjonen relevant for brøyteruten: trange tun, retningsskift og transportetapper. Bruk brøyteutstyrsguiden og snøfreserguiden til å sette opp kravene.
Dette er tenkte brukssituasjoner, ikke intervjuer eller anbefalinger om at en bestemt traktor passer alle slike gårder. Avslutt vurderingen med to spesifiserte tilbud, en prøvekjøring og et regnestykke med egne timer. Da kan du forklare hvorfor du velger maskinen – også dersom valget blir en rimeligere traktor med færre funksjoner.
Spørsmål & svar
Ofte stilte spørsmål
Hva koster en Fendt-traktor i Norge?
Ved kontroll 22. oktober 2026 var en Fendt 314 Profi+ fra 2026 med 149 timer annonsert til 1 798 000 kr ekskl. mva., med frontlaster som tillegg. En brukt 516 fra 2023 med 3 300 timer var annonsert til 1 725 000 kr ekskl. mva., med oppgitt GPS og laster. Dette er bestemte annonser, ikke nypriser for alle 314- og 516-utgaver. Vi har ikke verifisert en offentlig norsk totalpris for en ny 516 Gen4 med en bestemt utstyrspakke.
Hvorfor er Fendt dyrere enn andre traktorer?
Først må du kontrollere om Fendt faktisk er dyrere i sammenlignbare tilbud. Trinnløs girkasse, laster, hydraulikk, skjermer, autostyring og serviceavtale kan forklare deler av en prisforskjell. Fendt har egne løsninger som VarioDrive på 500 Gen4, men denne guiden dokumenterer ikke en fast merpris for merket. Sammenlign kontantpris, likt utstyr og kostnad gjennom eiertiden.
Er Fendt 314 sammenlignbar med MF 5S.145?
Ja, som kandidater i omtrent samme effektklasse. 314 Gen5 har 142 hk maksimal motoreffekt uten DP, mens 5S.145 har 145 hk. Begge har fire sylindre og 4,4-liters motor. Velg MF-utgaven med Dyna-VT hvis du vil sammenligne trinnløs mot trinnløs. Dyna-4 og Dyna-6 er andre girkasseløsninger; lasterpakke, hydraulikk og betjening må også spesifiseres.
Har Fendt 516 164 eller 174 hestekrefter?
Begge tallene gjelder 516 Vario Gen4, men de beskriver forskjellige forhold: 164 hk er maksimal motoreffekt uten DynamicPerformance, mens 174 hk inkluderer behovsstyrt DP. DP kompenserer for ekstra effektbehov fra hjelpesystemer. Tallene er motoreffekt, ikke målt PTO-effekt. Tidligere 516-generasjoner har andre spesifikasjoner og må undersøkes separat.
Hva er forskjellen på Vario og VarioDrive?
Begge gir trinnløs regulering av kjørehastigheten. VarioDrive på 500 Gen4 har separat drift av for- og bakaksel og automatisk fordeling av dreiemomentet; forakseldriften bidrar også under sving. 314 Gen5 har Vario og skal ikke tilskrives alle VarioDrive-egenskapene. Bruk riktig generasjon når du leser annonser og tester.
Bruker Fendt mindre diesel enn John Deere og Massey Ferguson?
Det kan ikke konkluderes generelt ut fra kildene her. DLG har målt 620 Vario til 245 g diesel/kWh i feltarbeidsmiksen, men det er en annen modell enn 314 og 516. Sammenlign tester med samme metode og relevant arbeid, eller mål forbruk og tidsbruk for samme utførte jobb. Lavere liter per time alene beviser ikke lavere kostnad per dekar eller tonn.
Følger GPS og stor hydraulikkpumpe med Profi+?
Ikke anta at hele pakken følger med. I den norske 500 Gen4-brosjyren er 152 l/min-pumpen tilvalg også på Profi+. Be om liste over pumpe, mottaker, aktiveringer, korreksjonssignal og abonnementer. Kontroller også hvilke funksjoner som blir med ved kjøp av brukt traktor.
Lønner det seg å betale mer når traktoren brukes lite?
En høyere kjøpesum fordeles på færre timer ved lav bruk. I vårt tenkte eksempel blir forskjellen i verdifall og kapitalkostnad 68,75 kr per time ved 400 timer, mot 34,38 kr ved 800 timer. Tallene bygger på antatt restverdi og rente, ikke observerte merkeforskjeller. Komfort og enklere arbeid kan fortsatt ha verdi, men regn med gårdens egne timer og ta med øvrige driftskostnader.
Kildene er lenket ved opplysningene de støtter. Maskinens håndbok og dokumentasjonen til det aktuelle utstyret gjelder for innstillinger og bruk.
Meld fra om en feil i guiden
