Guide · Kjøp og valg 13 min lesetid
Massey Ferguson 5M, 5S eller 6S: forskjeller og norske priser
Hva skiller MF 5M, 5S og 6S? Se girkasser, hydraulikk, norske priseksempler og hva den nye 5S med Dyna-VT betyr for traktorvalget.

MF 5S.145 på Gotland i Sverige, september 2024. Fotoet er fra før Dyna-VT-utgaven og dokumenterer ikke den nyere trinnløse drivlinjen. Foto: Bene Riobó · CC BY-SA 4.0
Kort fortalt: hvilken MF-serie bør du se på?
MF 5M er et naturlig sted å begynne når du vil ha en gårdstraktor med Dyna-4 og oversiktlig betjening. MF 5S gir flere valg av girkasse og hydraulikk, og finnes nå også med trinnløs Dyna-VT. MF 6S har større motor, høyere effekt og mulighet for større løfte- og hydraulikkapasitet.
Det betyr ikke at 6S er det beste kjøpet for alle. Til daglig fôring, lasterarbeid og mindre redskap kan en riktig utstyrt 5M eller 5S være mer interessant enn kapasitet du sjelden bruker. Ved tyngre transport, større grasredskap eller krevende vinterarbeid blir 6S aktuell å sammenligne med.
Denne guiden gjelder modellene i produsentens norske dokumentasjon kontrollert 22. oktober 2026. Prisene er norske annonser fra samme dato. Vi har ikke prøvekjørt maskinene; vurderingene bygger på dokumenterte forskjeller og tydelig merkede brukseksempler.
Hva betyr 5M, 5S, 6S og modellnummeret?
Les betegnelsen i tre deler: serie, modell og girkasse. På MF 5S.145 Dyna-6 er 5S serien, 145 modellbetegnelsen og Dyna-6 girkassen. Essential, Efficient og Exclusive beskriver utstyrsnivåer der disse tilbys. De forteller ikke alene hva som følger med av pumpe, terminal, ventiler eller autostyring.
Sveip sidelengs for hele tabellen.
| Serie | Modeller i den kontrollerte dokumentasjonen | Motor | Girkassevalg |
|---|---|---|---|
| MF 5M | 95, 105, 115, 125, 135 og 145 | Fire sylindre, 4,4 liter | Dyna-4 |
| MF 5S | 105, 115, 125, 135 og 145 | Fire sylindre, 4,4 liter | Dyna-4, Dyna-6 og Dyna-VT |
| MF 6S | 135, 145, 155, 165 og 180 | Fire sylindre, 4,9 liter | Dyna-6 og Dyna-VT |
6S har altså ikke seks sylindre. Serietallet er ingen sylinderangivelse. Effektområdet overlapper dessuten: både 5M og 5S har en 145-modell, mens 6S begynner på 135. Rammen, motoren, girkassen, hydraulikken og utstyret må sammenlignes selv om effekttallene ligner.
Modellnummeret må heller ikke forveksles med PTO-effekt. Eksempelvis oppgir MF for 5M.125 120 hk nominell motoreffekt ved 2 200 o/min og 125 hk maksimal motoreffekt ved 2 000 o/min. Det er to arbeidspunkter på motorens effektkurve. Ingen av tallene er målt effekt ute på kraftuttaket. Se også forklaringen av motoreffekt og PTO-effekt.
MF 5M: se særlig på hydraulikken og lasterpakken
5M har Dyna-4 med 16 gir framover og bakover: fire hurtiggir i fire grupper. Du kan velge hurtiggir uten å bruke clutchpedalen. Automatikk, fjæring, lasterbetjening og andre komfortvalg må leses i utstyrslisten for maskinen du vurderer.
Den norske brosjyren oppgir en standardpumpe på 58 l/min til spoleventiler og trepunkt. Som tilvalg kan to pumper kombineres til opptil 100 l/min til spoleventilene, for eksempel ved lasterbruk. En separat pumpe til interne funksjoner skal ikke legges til for å fremstille standardutgaven som en maskin med tilsvarende redskapskapasitet.
5M.95–115 er oppgitt med maksimal bakløft på 4 300 kg, mens 5M.125–145 har 5 200 kg. Dette er brosjyretall for løftekapasitet, ikke en tillatelse til å henge like mange kilo redskap bak traktoren. Redskapets tyngdepunkt, forakselbelastning, dekk og registrerte vekter må også stemme.
Til rundballehåndtering bør tilbudet spesifisere lastermodell, redskapsfeste, tredje funksjon, pumpe og motvekt. En lav grunnpris er lite opplysende hvis du etterpå må kjøpe det som gjør traktoren egnet til jobben. Frontlasterguiden viser hvordan løfteevnen skal leses.
MF 5S: nå også med trinnløs Dyna-VT
5S er særlig interessant når du vil kombinere en firesylindret gårdstraktor med flere girkasse- og utstyrsvalg. Dyna-4 har 16 gir framover og bakover. Dyna-6 har 24, med seks hurtiggir i fire grupper. Dyna-VT gir trinnløs regulering av kjørehastigheten.
Eiksenterets norske lanseringsomtale 30. april 2026 bekrefter at Dyna-VT er kommet til 5S-serien. En eldre test eller annonse som bare nevner Dyna-4 og Dyna-6, beskriver derfor ikke nødvendigvis hele dagens utvalg. Samtidig er en 5S fra 2023 ikke automatisk sammenlignbar med dagens trinnløse utgave.
I den kontrollerte norske brosjyren har Dyna-VT 110 l/min lastfølende hydraulikk. Dyna-4 og Dyna-6 kan ha andre oppsett, blant annet 58 l/min eller 100 l/min med åpent senter og 110 l/min lastfølende system, avhengig av utstyrsnivå og bestilling. «5S.145» alene er derfor ikke nok til å fastslå kapasiteten.
Modellprofilen for MF 5S.145 lar deg sammenligne girkassevariantene og finne dokumentasjonen. Brosjyren oppgir 6 000 kg maksimal løftekapasitet ved bakre løftearmender og 2,55 meter akselavstand. Den oppgir også høyere egenvekt for Dyna-VT enn for Dyna-4/Dyna-6. Be om vekten på den ferdige maskinen med laster, hjul og øvrig utstyr dersom nyttelast eller bløt jord er avgjørende. Tall fra eldre 5S-generasjoner må holdes atskilt fra denne dokumentasjonen.
MF 6S: mer kapasitet, men skill 180 hk fra 200 hk
6S har en 4,9-liters firesylindret motor. For 6S.180 oppgis 180 hk maksimal motoreffekt uten EPM, og opptil 200 hk med EPM. EPM er motorens effektstyring som gjør ekstra effekt tilgjengelig under bestemte arbeidsforhold. Det er ikke et løfte om at 200 hk står til rådighet i alle hastigheter og arbeidsoperasjoner.
En annonse kan derfor skrive «200 hk» samtidig som modellnavnet er 6S.180. Når du sammenligner med andre traktorer, bruk samme effektgrunnlag og kontroller i håndboken når EPM virker. Kraftbehovet til et PTO-redskap må vurderes mot tilgjengelig PTO-effekt, ikke bare det høyeste motortallet.
Girkassen påvirker også resten av spesifikasjonen. For 6S.180 oppgir den norske tabellen maksimal bakløft ved armendene på 8 100 kg med Dyna-6 og 9 600 kg med Dyna-VT. Dyna-VT-utgaven har 110 l/min lastfølende pumpe som standard og 190 l/min som tilvalg. En maskin med standardpumpe får ikke 190 l/min fordi annonsen sier «Exclusive».
6S har 2,67 meter akselavstand i dokumentasjonen. Større kapasitet er nyttig når redskapene krever den, men prøv også vendeteig, portåpninger, lastersikt og parkering. Den traktoren som passer pressa, må fortsatt fungere ved fôrbrettet og i maskinhuset.
Dyna-4, Dyna-6 eller Dyna-VT i ditt arbeid?
Dyna-6 gir flere hurtiggir enn Dyna-4. Det kan gjøre det lettere å finne passende hastighet ved en bestemt motorbelastning. Dyna-VT lar deg regulere kjørehastigheten uten faste girtrinn, noe som er interessant når farten må endres ofte mens redskapet trenger et bestemt motorturtall.
Sveip sidelengs for hele tabellen.
| Arbeid | Hva du bør prøve under demonstrasjonen |
|---|---|
| Laster og fôring | Vendegir, presis krypkjøring, stop/start, sikt og to lasterfunksjoner samtidig |
| Slått og pressing | Fartsjustering ved varierende avling, PTO-turtall og betjening på vendeteigen |
| Brøyting og fresing | Lav arbeidshastighet, retningsskift, redskapsbetjening og sikt bakover |
| Transport | Oppførsel med aktuell last, hastighetsregulering, bremser og komfort |
Det er ikke dokumentert i denne guiden at én girkasse alltid bruker mindre diesel eller gir lavest totalkostnad. En slik konklusjon krever sammenlignbare målinger i relevant arbeid. Ta med egne arbeidsoppgaver til demonstrasjonen, og bruk girkasseguiden til å avgrense valget.
Norske priser: fire annonser med ulikt utstyr
Disse prisene ble kontrollert 22. oktober 2026. De er annonserte priser for bestemte demo- og bruktmaskiner, ikke bindende tilbud, oppnådde salgspriser eller en generell nyprisliste. Beløp inkl. mva. er beregnet med 25 prosent. Frakt, innbytte og avtalt klargjøring kan komme i tillegg eller endre avtalen.
Sveip sidelengs for hele tabellen.
| Maskin og norsk selger | År / timer i annonsen | Ekskl. mva. | Inkl. mva., beregnet |
|---|---|---|---|
| 5M.125 Dyna-4, Eiksenteret Sømna | 2026 / 180 t, demo | 1 080 000 kr | 1 350 000 kr |
| 5S.145 D4 Exclusive, Eiksenteret Sogndal, Hafslo | 2023 / 1 555 t, brukt | 1 003 000 kr | 1 253 750 kr |
| 5S.145 Dyna-6, Eiksenteret Ørsta | 2025 / 226 t, demo | 1 359 000 kr | 1 698 750 kr |
| 6S.180 Dyna-VT Exclusive, Eiksenteret Namsos, Spillum | 2026 / 63 t, demo | 1 769 000 kr | 2 211 250 kr |
5M-annonsen oppgir blant annet frontlaster, elektronisk joystick og 100 l/min hydraulikk. Det siste er en viktig forskjell fra standardutgaven med 58 l/min.
Den brukte 5S D4-maskinen har MF 3819-laster og 110 l/min CCLS. 5S Dyna-6 fra Ørsta annonseres med frontlaster, frontløft, front-PTO og Trimble GPS med seksjonskontroll. Prisforskjellen mellom disse to kan derfor ikke brukes som prisen på Dyna-6 alene.
6S-maskinen fra Namsos har blant annet FL4327-laster, frontløft, front-PTO og 110 l/min pumpe. Annonsen omtaler GPS, men spesifikasjonslisten sier også AutoGuide-klargjøring. Be derfor selgeren spesifisere mottaker, aktiveringer og signalavtale skriftlig før du regner komplett autostyring som inkludert.
Vi har ikke dokumentert en offentlig norsk totalpris for en ny 5S Dyna-VT i denne gjennomgangen. Et pristilbud må gjelde en hel traktor med angitt modell og utstyr. En annonse for et hjulsett fra en 5S Dyna-VT sier ingenting om traktorens kjøpesum.
Hydraulikk, PTO og frontlaster: dette må følge med
Se først på redskapet du skal bruke. En hydraulisk motor kan trenge vedvarende oljestrøm, mens en sylinder ofte trenger kortere bevegelser. Lastfølende hydraulikk tilpasser leveransen etter behov; åpent senter har en annen oppbygning. Maksimalt pumpetall sier likevel ikke alene hvor mye olje som kan leveres kontinuerlig gjennom ett uttak ved det turtallet du bruker.
Be forhandleren kontrollere følgende mot redskapets håndbok:
- Nødvendig oljemengde, arbeidstrykk, fri retur og eventuell lekkoljeledning.
- Antall uttak og funksjoner som skal kunne brukes samtidig.
- PTO-hastighet, akseltapp og redskapets effektbehov.
- Løftekapasitet ved redskapets faktiske tyngdepunkt, aksellaster og dekkapasitet.
- Frontløft, front-PTO og lasterfester som egne spesifikasjoner.
En bakre løftekapasitet på 9 600 kg beskriver ikke hva frontlasteren kan løfte. Et høyt pumpetall dokumenterer heller ikke at en bestemt snøfreser kan monteres foran. Bruk redskapsoversikten sammen med hydraulikkguiden, og få den konkrete kombinasjonen vurdert før kjøp.

Bak på Massey Ferguson 8690: hydraulikkuttakene sitter i to rekker ved siden av toppstaget. Den runde kontakten merket ISOBUS er elektrisk. Arkivfoto fra Agritechnica 2011; plassering og antall uttak varierer mellom modeller. Foto: RaBoe/Wikipedia · CC BY-SA 3.0 DE
Tilkoblingene illustreres med en eldre MF 8690 fra Agritechnica 2011. Dette er ikke en 5M, 5S eller 6S; kontroller plassering og antall uttak på den aktuelle maskinen.
Norske brukseksempler: fôring, gras og vinterarbeid
En tenkt gård med daglig fôring og 400 traktortimer: Start med redskap, passasjer og lasterarbeid. Sammenlign en 5M med riktig pumpe og lasterpakke med en 5S. Prøv betjeningen før du bruker ekstra penger på større effekt. Eventuell innsparing må regnes med gårdens egne kostnader.
En tenkt grasgård med pressing og mye transport: Sett opp krav fra slåmaskin, presse og tilhenger først. Sammenlign en godt utstyrt 5S med aktuell 6S, særlig PTO-effekt, hydraulikk, registrerte vekter og komfort. En kombipresse kan gjøre forskjellen mellom seriene mer relevant enn arbeidet med ei lett samlerive.
Et dokumentert vintereksempel fra Gudbrandsdalen: Eiksenteret omtalte 16. februar 2026 Jan Tore Pedersens bruk av to 6S.180 og en 7S.210 i området Vinstra/Kvam. Kundehistorien beskriver 6S til blant annet trange tun og boligfelt, og den større maskinen til tyngre oppgaver. Lokal service trekkes fram. Dette er forhandlerens kundehistorie, ikke vår prøvekjøring eller en uavhengig sammenligningstest.
For egen vinterkjøring bør plog eller fres, strøredskap, kjettingklaring og belastning med fulle beholdere inn i kravlisten. Lokalt verksted og tilgang på hjelp når snøen kommer, er også en del av kjøpet.

Ulike vinterredskaper fra Tokvam. Pressebilde publisert av Felleskjøpet Rogaland Agder i 2020. Foto: Felleskjøpet Rogaland Agder, pressearkiv · Pressefoto – bruk i media
Plog, fres og strøutstyr stiller forskjellige krav. Arkivbildet viser Tokvam-redskap på John Deere-traktorer, ikke maskinene fra Vinstra-historien eller en godkjent MF-kombinasjon.
Hva kan merutstyret koste per time?
Be først om to tilbud med likt sammenligningsgrunnlag. Følgende er et eget regneeksempel med antatte verdier, ikke en observert prisforskjell mellom MF-serier eller girkasser:
En dyrere utgave koster 200 000 kr mer ved kjøp og antas å være verdt 80 000 kr mer ved salg etter åtte år. Ekstra verdifall blir da 15 000 kr per år. Med fem prosent kalkulasjonsrente på gjennomsnittlig bundet merkapital, 140 000 kr, blir ekstra kapitalkostnad 7 000 kr per år. Summen er 22 000 kr årlig.
Ved 400 timer gir dette 55 kr per time. Ved 800 timer blir det 27,50 kr per time. Regnestykket er ekskl. mva. og omfatter bare forskjellen i verdifall og beregnet kapitalkostnad. Forskjeller i diesel, forsikring, vedlikehold, reparasjoner, arbeidstid og finansieringsvilkår er ikke tatt med. Restverdien er en forutsetning som må prøves med andre tall.
Mer komfort kan være verdifullt uten at du kan dokumentere en bestemt dieselsparing. Skill hva du trenger, hva du ønsker, og hva som faktisk sparer arbeid. Bruk timekostnadskalkulatoren for hele maskinbudsjettet.
Sjekk dette før du bestiller eller kjøper brukt
Få modell, produksjonsår, serienummer og girkasse inn i tilbudet. Be også om en konkret liste over pumpe, ventiler, frontutstyr, dekk, fjæring og elektronikk. «Exclusive» og «fullutstyrt» erstatter ikke en slik liste.
Ved bruktkjøp bør servicehistorikk og utført vedlikehold undersøkes sammen med driftstimene. Prøv vendegir og girkasse med både kald og varm maskin innenfor sikre forhold. Kontroller at laster og hydraulikk fungerer som avtalt, og la verksted undersøke feil eller uklarheter før avtalen inngås. Sjekklisten for brukttraktor gir flere kontrollpunkter.
Be om håndbok som gjelder akkurat maskinen og en demonstrasjon av PTO-, hydraulikk- og girkasseinnstillingene. Modellprofilene våre samler spesifikasjoner, dokumentasjonskilder og veien videre til forhandlere. Håndbokoversikten hjelper deg å finne riktig dokumentasjon; en salgsbrosjyre erstatter ikke instruksjonsboken.
Avklar hvem som hjelper ved driftsstans, hva garantien dekker, levering og klargjøring, og hvilke programvarefunksjoner som følger maskinen ved eierskifte. Deretter blir både pris og forskjellen mellom 5M, 5S og 6S lettere å vurdere.
Kilder og avgrensning
Spesifikasjonene bygger på Massey Fergusons norske produktdokumentasjon, kontrollert 22. oktober 2026: 5M-brosjyren, særlig side 28–29, 5S-brosjyren, hydraulikk side 14–15 og spesifikasjoner side 50–51 og 6S-brosjyren, hydraulikk side 40–41 og spesifikasjoner side 52–53. Sidetallene er brosjyrenes trykte sidetall.
Annonser og den norske kundehistorien er lenket ved opplysningene de underbygger. Priser og utstyr gjelder de daterte eksemplene, og kan endres. Bilder av navngitte modeller er illustrasjoner; bildetekstene angir sted og avvik. Vi rangerer ikke seriene som testvinnere og tilskriver dem ikke udokumentert drivstofforbruk, driftssikkerhet eller norsk markedsandel.
Spørsmål & svar
Ofte stilte spørsmål
Hva er forskjellen på Massey Ferguson 5M og 5S?
5M har Dyna-4 og 4,4-liters firesylindret motor. 5S har samme motorvolum, men flere girkassevalg: Dyna-4, Dyna-6 og Dyna-VT. Hydraulikk, løft og utstyr varierer. En 5M.125 kan ha 58 l/min standardpumpe eller et tilvalg med opptil 100 l/min til spoleventilene, mens dagens 5S Dyna-VT har 110 l/min lastfølende hydraulikk. Sammenlign derfor de konkrete utstyrslistene, ikke bare hestekreftene.
Har MF 6S seks sylindre?
Nei. MF 6S-serien i den kontrollerte norske dokumentasjonen har fire sylindre og 4,9 liters motorvolum. Tallet 6 er del av serienavnet og angir ikke antall sylindre. 5M og 5S har fire sylindre og 4,4 liter.
Finnes Massey Ferguson 5S med Dyna-VT i Norge?
Ja. Eiksenteret presenterte 5S med trinnløs Dyna-VT i sin norske omtale 30. april 2026. Produsentens norske brosjyre dokumenterer varianten. Dette bekrefter utgaven, men ikke at enhver modell er på lager hos nærmeste forhandler. Leveringstid, utstyr og pris må avtales for den konkrete maskinen.
Hva er forskjellen på Dyna-4, Dyna-6 og Dyna-VT?
Dyna-4 har fire hurtiggir i fire grupper, totalt 16 gir framover og bakover. Dyna-6 har seks hurtiggir i fire grupper, totalt 24. Dyna-VT er trinnløs og lar deg endre kjørehastighet uten faste girtrinn. Det kan være nyttig når hastigheten må tilpasses mens redskapet trenger bestemt turtall. Tilgjengelig automatikk og betjening avhenger også av modell og utstyr.
Har MF 6S.180 180 eller 200 hestekrefter?
Begge tall kan forekomme, men beskriver ulike forutsetninger. Produsenten oppgir 180 hk maksimal motoreffekt uten EPM og opptil 200 hk med EPM. Den ekstra effekten styres av arbeidsforholdene og er ikke tilgjengelig ubegrenset til alle oppgaver. Ingen av tallene er det samme som målt PTO-effekt, fordi effekten til redskapet måles etter tap og forbruk i drivlinjen. Sammenlign traktorer på samme målegrunnlag.
Hva koster en Massey Ferguson 5M, 5S eller 6S i Norge?
I fire annonser kontrollert 22. oktober 2026 kostet en 5M.125 demo 1 080 000 kr, en brukt 5S.145 D4 fra 2023 1 003 000 kr, en 5S.145 Dyna-6 demo 1 359 000 kr og en 6S.180 Dyna-VT demo 1 769 000 kr, alle ekskl. mva. Maskinene har ulik alder, timer og utstyr. Beløpene er daterte annonsepriser og kan ikke brukes som en direkte prisforskjell mellom seriene. Norsk totalpris for en ny 5S Dyna-VT er ikke dokumentert i denne gjennomgangen.
Har alle 5S og 6S lastfølende hydraulikk?
Nei, seriebetegnelsen alene er ikke tilstrekkelig. 5S med Dyna-4 eller Dyna-6 kan ha forskjellige hydraulikksystemer, mens dagens 5S Dyna-VT er oppgitt med 110 l/min lastfølende hydraulikk. Også 6S varierer etter modell, girkasse og pakke. En 6S.180 Dyna-VT har 110 l/min som standard og 190 l/min som tilvalg i brosjyren. Kontroller den leverte pumpen og ventilene.
Hvilken serie passer best til brøyting og snøfresing?
Velg etter plog eller fres, montering, effektbehov, oljebehov, vekt og området du skal rydde. Til mindre plasser kan smidighet og sikt være viktigere enn høyest motoreffekt. Tyngre redskap og større kapasitet kan gjøre 6S aktuell. Frontfres krever riktig frontløft og front-PTO eller dokumentert hydraulisk løsning; bakre kapasitet gir ikke svaret. Be om vurdering av traktoren, redskapet, kjettingklaringen og belastningen som én kombinasjon.
Kildene er lenket ved opplysningene de støtter. Maskinens håndbok og dokumentasjonen til det aktuelle utstyret gjelder for innstillinger og bruk.
Meld fra om en feil i guiden

